Jdi na obsah Jdi na menu
 


potkan

24. 1. 2013

  Všeobecné informace:

 Potkan nebo potkan obecný je hlodavec rodu Rattus často zaměňovaný s krysou obecnou . Základním rozpoznávacím znakem je jeho lysý a šupinatý ocas, u kořene nápadně zesílený, který je kratší než tělo. Hlava je zepředu mírně zaoblená, oči jsou drobné. Slabě osrstěné ušní boltce jsou krátké (při přehnutí nedosahují k očím). Ve zbarvení hřbetu převládá šedohnědý až hnědý odstín, spodní strana těla je šedavá. Ocas je svrchu tmavší než vespod. Samice má 6 párů mléčných bradavek. Potkan se v přírodě dožívá 2, v zajetí až 3-4 roky

Popis:

Potkan je středně větší myšovitý hlodavec. Délka těla bývá v rozmezí 160–270 mm, ocas je kratší než tělo a měří 130–200 mm. Velikost zadních tlapek činí 30–45 mm, uši mají 18–22 mm. Dosahuje hmotnosti 140-500 g, v zajetí až do 900 g. Samci jsou robustnější, samice bývají až o 1/3 menší.

Potrava:

 

Potkan je všežravec, většina jídelníčku se skládá  z různých: semen trav a obilovin či zeleniny, zbytek tvoří bílkoviny z ptačích vajec (konzumuje vejce domácích i vodních ptáků) nebo masa. Podle jiných údajů však u něj převažuje živočišná potrava. Při nedostatku jiné potravy je schopen napadnout větší zvířata až do velikosti králíka. Denně zkonzumuje potravu v množství asi desetiny své tělesné hmotnosti.

Potkan jako jakýkoli jiný hlodavec potřebuje obrušovat své hlodavé zuby, které obrušuje nejčastěji na tvrdším druhu potravy (chleba, větve), ale je schopen se podobně jako myš prokousat skrz beton nebo slabší druhy pletiva a kabelů. (slitiny mědi a hliníku a podobně měkké kovy).

doporučení:

Vetšina lidí co znám si ho vychvaluje:-).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kritika

(martin , 24. 6. 2013 10:45)

kopírované z wikipedie

Re: kritika

(zakladatelka, 16. 9. 2013 15:52)

Když jsi najdeš na našem webu zdroj,uvidíš wikipedii, to znamená že část může být také z wikipedie