Jdi na obsah Jdi na menu
 


appallosa

22. 10. 2012

1. Původ: Španělsko

2. Využití: Dnes je appaloosa využívána na skoky, drezuru a je celkem všestraná. Hodí se pro děti kvůli mírumilovnosti a dobromyslnosti, ale i na dobytkářství.

3. Popis: Appaloosa je tipická svíma výraznýma očima. Měří zhruba 144-157 cm. Appaloosa má výrazný kohoutek, silné nohy a šikmou plec díky níž má ladný a pružný krok. Další výrazný znak je skvrnitá barva. Zbarvení je mnoho tipů od malých bílích skvrn po velké hnědé fleky po celém těle. Velmi důležitý znak je i oční bělmo a řídká hříva se slabě ožíněným ocasem. To sloužilo k pohybu v křovinách. Appaloosa je teplokrevník.

4. Historie plemene: Appaloosy bily na kontinent dovezeny díky Španělům. Plemeno vzniklo díky indiánům z kmene Nez-Percé, kteří zahájili chov už v 16. století. Právě díky chovu v prériích si appaloosy získaly zdatnost a zvládají  jak na western tak i drezuru. Appaloosy díky chovu už v 16. století jsou proto i na jeskyních malbách, kdy se jedná o strakaté koně.

5. Povaha: Appaloosa je plemeno mírumilovné a dobromyslné. Jsou velmi přispůsobilé a rychle se učí novým věcem. Mají silnou vazbu na člověka.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář